Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 18:21

Piec gazowy do domu - dlaczego warto?

Kocioł gazowy to rozwiązanie na miarę XXI wieku, którym może ogrzać nie tylko dom, ale i wodę. Jest to wygodny i opłacalny wybór. Nie dziwi więc fakt, że większość osób, które mają możliwość korzystania z urządzeń zasilanymi tym paliwem.
  • 29.04.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Piec gazowy do domu - dlaczego warto?

 

Wielu właścicieli domu, biorąc pod uwagę coraz większe zanieczyszczenia środowiska i powietrza oraz wszelkie ograniczenia w ogrzewaniu domu z tym związane poszukują efektywnej alternatywy dla opalania węglem. Ogrzewanie gazowe wydaje się być doskonałym zamiennikiem. Jakie kotły gazowe występują na rynku? Na co zwrócić uwagę przy ich kupnie?

Piec gazowy – dlaczego warto go wybrać?

Wymiana kotła węglowego na gazowy, czyli zmiana sposobu ogrzewania domu oznacza wiele korzyści nie tylko dla środowiska, ale i dla domowników. Chyba nikt nie lubi smrodu i zanieczyszczeń, jakie produkują tradycyjne warianty ogrzewania. Alternatywa w postaci pieców gazowych to spory wpływ na poprawę jakości powietrza i ograniczenie smogu, które powodują wiele niebezpiecznych schorzeń. Warto dodać, że instalacja centralnego ogrzewania niesie za sobą korzyści związane z wysoką efektywnością. Urządzenia oparte na węglu potrafią tracić ciepło wraz ze spalinami, co powoduje stratę paliwa w okolicach 40 %.

Dodatkową zaletą instalacji gazowych jest to, że nie wymagają dużej ilości czasu przy obsłudze. Z powodzeniem można automatycznie utrzymywać wybraną temperaturę w domu. Gazowy kocioł jest rozwiązaniem proekologicznym, gdyż nie emituje tak dużo zanieczyszczeń, jak węglowy.

Rodzaje pieców gazowych

Wiemy już, że gaz dla domu to o wiele lepsza alternatywa innych sposobów ogrzewania. Na rynku mamy do wyboru różnego rodzaju kotły gazowe, które powinny być dobierane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb.

Ze względu na sposób montażu pieców gazowych wyróżniamy:

  • Piece wiszące – są lekkie i stosunkowo małe, na ogół posiadają stalowy wymiennik ciepła. To jedno lub dwufunkcyjne urządzenia. Montuje się je w mniejszych pomieszczeniach.
  • Piece stojące – posiadają większą i cięższą konstrukcję niż wiszące. Wyposażone są w żeliwny wymiennik ciepła, który charakteryzuje się większą trwałością niż stalowy odpowiednik. To często urządzenia, które ogrzewają dom oraz wodę.

Piec gazowy - gdzie można zainstalować?

Montaż takiego urządzenia stwarza większe możliwości niż np. kotły na paliwa stałe. Przestrzegając obowiązujących przepisów związanych z prawidłowym użytkowaniem kotłów gazowych, można swobodnie zamontować je w takich pomieszczeniach jak: kuchnia, łazienka, poddasze czy piwnica.

Materiał Partnera