Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 16:16
Reklama

26.04.1990. Początek działalności Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.

26.04.1990. Początek działalności Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej.
Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki rzeszowskiej w Jasionce. Widok współczesny. Fot. OKL.

26 kwietnia 1990 roku oficjalnie została zainaugurowana działalność Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej w Jasionce.

Początki funkcjonowania tej rzeszowskiej "szkoły orląt" sięgają okresu kilkanaście lat wcześniejszego. Od 1977 roku funkcjonował Ośrodek Szkolenia Personelu Lotniczego, związany z uczelnią, ale podlegający resortowi komunikacji. W latach 80, gdy polskie lotnictwo cywilne dotknięte zostało kryzysem, zaczęto przebąkiwać nawet o jego likwidacji. Na przełomie lat 1989 i 90 dalsze losy OSPL stały pod znakiem zapytania. Ścierały się różne pomysły i interesy. Jednym z pomysłów było włączenie ośrodka do PLL LOT. Krajowy przewoźnik z coraz większym trudem odnajdywał się jednak w nowej rzeczywistości. Istniał też, prawie finalizowany w pewnym momencie, plan przekazania OSPL Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „Okęcie”. Pojawiały się również propozycje ze strony biznesmenów, ale bardziej zainteresowanych przejęciem za bezcen majątku niż dalszym funkcjonowaniem Ośrodka na dotychczasowych zasadach. Był pomysł przekształcenia instytucji w bazę usług agrolotniczych i parę jeszcze innych bardziej lub mniej poważnych zamierzeń.

Ostatecznie wybrano rozwiązanie, które - z perspektywy czasu - okazało się najlepsze. Formalnym przejęciem OSPL zainteresowały się ówczesne władze Politechniki Rzeszowskiej z jej rektorem prof. Stanisławem Kusiem na czele. Dzięki determinacji kierownictwa uczelni i pracowników ośrodka (ogromną rolę odgrywał tu nieodżałowany nestor rzeszowskiego lotnictwa Roman Przepióra) udało się uzyskać zgody władnych tu ministrów: komunikacji oraz szkolnictwa wyższego, a także poparcie dyrekcji PLL LOT, zapewniającej o przyszłej współpracy.

Finał podjętych działań nastąpił 26 kwietnia 1990 roku, gdy na lotnisku zainaugurowano oficjalnie działalność nowej placówki: Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. „Nowiny” pisały w relacji z uroczystości:

- Obecnie Ośrodek przekazano we władanie Politechniki Rzeszowskiej, co oznacza osiągnięcie wyższego statusu, ale równoznaczne jest też z koniecznością dokonania dalszych przekształceń. Zasobna baza materialna: budynki i samoloty może nadal służyć do szkolenia znacznie większej liczby pilotów niż wynika to z potrzeb uczelni. Dlatego planuje się prowadzenie różnorodnej działalności usługowej, m.in. w zakresie przewozu ludzi i towarów, patrolowania lasów itp.

Poświęcenia nowego/starego ośrodka dokonał ordynariusz diecezji przemyskiej (pod którą podlegał wówczas Rzeszów) biskup Ignacy Tokarczuk. Symbolicznym zakończeniem dotychczasowego, trzynastoletniego etapu pracy z adeptami lotnictwa było wyprowadzenie sztandaru zlikwidowanego formalnie Ośrodka Szkolenia Personelu Lotniczego. W przypadku szkolenia pilotów czarne scenariusze wieszczące jego upadek na szczęście się nie spełniły. Przeciwnie, władze Politechniki Rzeszowskiej robiły wiele, by je rozwijać. W 1997 roku uczelnia wykupiła tereny w Bezmiechowej, gdzie wkrótce powstał Akademicki Ośrodek Szybowcowy, kontynuujący tradycje słynnej, przedwojennej szkoły szybowcowej, funkcjonującej tu do wybuchu II wojny światowej.

Szymon Jakubowski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama