Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 15:16
Reklama

Historie zapomniane

Kazirodcze małżeństwo Ignacego Łukasiewicza
Kazirodcze małżeństwo Ignacego Łukasiewicza
16.01.2024 04:51    2
1906. Jak sanoccy robotnicy rozbili urzędniczą zabawę
1906. Jak sanoccy robotnicy rozbili urzędniczą zabawę

Na początku 1906 roku sanoccy robotnicy zaatakowali uczestników hucznej zabawy karnawałowej, którą uznano za niedopuszczalną w sytuacji, gdy w sąsiednim zaborze rosyjskim trwała rewolucja, zaś w starciach z carskim wojskiem i policją ginęli Polacy.

03.01.2024 08:12    1
Wigilie przed egzekucją - Kozielsk i Auschwitz
Wigilie przed egzekucją - Kozielsk i Auschwitz

- Którego dzisiaj? Styczeń. Ale którego? Cisza. Nikt nie wiedział. W każdym razie już jest po Bożym Narodzeniu. Kiedy ono było? Gdzie je spędziliśmy? Szliśmy kilka dni do Chołmogorki i tam musieliśmy je spędzić. Bóg się rodził, gdy “wysoki” wypuścił z ręki kość, którą obgryzał i obsunął się na ziemię, gdy siedzący przy piecu starzec nie miał siły zjeść ostatniej kromki chleba, gdy anonimowi kołchoźnicy konali na deskach pod Murmańskiem. Bóg zapomniał o tych ludziach w tysiącach wagonów, na setkach stacji, w noc Swojego narodzenia. Ale Chrystus rodził się daleko, daleko na południu. Tu urodzić się nie chciał, a gdyby nawet się tu urodził, zginąłby, jak te dzieci, które pomarły w czasie podróży… Trzej królowie siedzieliby na Łubiance.

25.12.2023 01:43    1
Choinka dawniej i dziś. Skąd  się wzięła tradycja drzewka bożonarodzeniowego.
Choinka dawniej i dziś. Skąd się wzięła tradycja drzewka bożonarodzeniowego.

Choinka to nie tylko element świątecznego wystroju - w naszym kręgu kulturowym to niemal magiczny przedmiot. Jak się okazuje tradycja wnoszenia drzewka do mieszkania wcale nie jest tak długa, jak mogłoby wynikać z liczącej dwa tysiąclecia historii chrześcijaństwa, bo na ziemiach polskich ma ona zaledwie 200 lat. Tymczasem jej europejska historia sięga czasów pogańskich sprzed 1300 lat i wiązana jest ze świętym Bonifacym.

23.12.2023 08:41
Dawne zwyczaje bożonarodzeniowe na obecnym Podkarpaciu
Dawne zwyczaje bożonarodzeniowe na obecnym Podkarpaciu

Wiele dawnych zwyczajów związanych z Bożym Narodzeniem bezpowrotnie zaginęło. Tym większą wartość mają zachowane relacje pokazujące jak niegdyś obchodzono te wyjątkowe święta. Prezentowany poniżej zapis zawdzięczamy proboszczowi parafii w Szebniach, księdzu Władysławowi Sarnie, który w 1908 roku wydał bezcenny dzisiaj „Opis powiatu jasielskiego”. Pisownia oryginalna. Śródtytuły pochodzą od redakcji.

23.12.2023 08:30
Pierwszym szturmem Powstania Listopadowego dowodził… chłopak spod Rzeszowa
Pierwszym szturmem Powstania Listopadowego dowodził… chłopak spod Rzeszowa

29 listopada 1830 roku wybuchło Powstanie Listopadowe będące wyrazem buntu przeciwko łamaniu przez cara konstytucji Królestwa Polskiego. Pierwsza akcją powstańczą był szturm na Belweder – rezydencję Wielkiego Księcia Konstantego. Dowodził nim młody poeta Ludwik Nabielak, pochodzący ze wsi Stobierna pod Rzeszowem.

01.12.2023 07:06    1
O beskidnikach, czyli zbójach grasujących w ziemi sanockiej i Bieszczadach
O beskidnikach, czyli zbójach grasujących w ziemi sanockiej i Bieszczadach

Już w XVI w., a nawet u schyłku poprzedniego stulecia w Bieszczadach pojawiali się zbójnicy. Teren ten, wówczas dopiero zagospodarowywany, stanowił doskonałe schronienie dla ludzi będących na bakier z prawem. Jednakże o prawdziwej pladze zbójowania możemy mówić dopiero w XVII, a zwłaszcza w XVIII w. Na południu dawna ziemia sanocka graniczyła z Węgrami. Teren pograniczny, a do tego górzysty z licznymi lasami, sprzyjał rozwinięciu się tego zjawiska w całym pasie karpackim dawnej Rzeczypospolitej. Zbójników z racji przybywania zza granicznego grzbietu – Beskidu, Bieszczadu, nazywano też beskidnikami i bieszczadnikami. Ludzi tych zwano także opryszkami, a sami określali się z turecka mianem tołhajów.

11.11.2023 17:28
Ostatni rejs ORP "Orkan"
Ostatni rejs ORP "Orkan"

Ostatni rejs niszczyciela ORP „Orkan” prowadził z alianckiej bazy marynarki wojennej w Hvalfjörður w Islandii do Wielkiej Brytanii. Konwój, który polscy marynarze ochraniali został zaatakowany przez „stado” niemieckich U-Bootów. Jedna z torped akustycznych trafiła w „Orkana”. Zginęło 178 Polaków i ok. 20 Brytyjczyków. Byłą to największa, jednorazowa pod względem ilości ofiar, strata polskiej marynarki wojennej w okresie II wojny światowej. Wśród poległych był pochodzący z Nosówki pod Rzeszowem mat (kapral) Edward Bosek.

06.11.2023 01:44    1
Albigowa - galicyjska wieś wzorcowa
Albigowa - galicyjska wieś wzorcowa

Na przełomie XIX i XX wieku leżąca nieopodal Łańcuta wieś Albigowa była stawiana za wzór nowoczesności i gospodarności w całej Galicji. Za sprawą miejscowego proboszcza dokonał się cywilizacyjny skok tej miejscowości. Poniżej publikujemy fragment opisu Albigowej z wydanego w 1908 roku przewodnika „Galicya” Franciszka Bujaka. Śródtytuły pochodzą od redakcji.

30.10.2023 09:56
Z kart historii Batalionów Chłopskich w powiecie jasielskim
Z kart historii Batalionów Chłopskich w powiecie jasielskim

W latach II wojny światowej na terenie powiatu jasielskiego przez cały czas okupacji niemieckiej działały różne formacje konspiracyjnego ruchu oporu. Najlepiej zorganizowane, najsilniejsze i najliczniejsze były struktury Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, ale oprócz nich funkcjonowały też inne grupy i oddziały partyzanckie: Batalionów Chłopskich, Narodowej Organizacji Wojskowej, PPS-Podkarpacie oraz Gwardii Ludowej.

29.10.2023 08:19
NAJNOWSZE WYDANIE "PODKARPACKIEJ HISTORII"
W SPRZEDAŻY
POLECAMY
Reklama