Powstała internetowa ewidencja mogił wojennych

  • 14.08.2018, 14:28 (aktualizacja 14.08.2018, 16:58)
Powstała internetowa ewidencja mogił wojennych

   Na na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie została uruchomiona platforma „Miejsca Pamięci Narodowej – mogiły wojenne”.

    Platforma stanowi odzwierciedlenie Wojewódzkiej ewidencji cmentarzy, kwater i mogił wojennych, prowadzonej przez wojewodę. Zawiera opisy obiektów grobownictwa wojennego zlokalizowanych na Podkarpaciu, w których spoczywa około 200 tys. ofiar wojen i powstań, jakie przetoczyły się przez ten teren w przeszłości. Najstarsze pochodzą z okresu tzw. potopu szwedzkiego, najnowsze kryją szczątki konfliktów i represji okresu powojennego. Opisy każdego obiektu, krótkie lub bardzo szczegółowe, uzupełnione są o dokumentację fotograficzną i imienną ewidencję  osób, spoczywających na konkretnym cmentarzu czy mogile. Wśród pochowanych ponad 18 tys. to osoby zidentyfikowane, których dane osobowe są nam znane.

    - Z całą pewnością nie jest to katalog zamknięty. Pomimo faktu, że od wojny minęło wiele lat, wciąż lokalizujemy nowe miejsca spoczynku, zarówno pojedyncze pochówki jak i zapomniane cmentarze szczególnie z okresu I wojny światowej. Ewidencja jest wciąż aktualizowana i uzupełniana o nowe informacje - poinformowała Małgorzata Waksmundzka-Szarek,rzecznik prasowy wojewody podkarpackiej Ewy Leniart.

    O stworzenie jednolitej,ogólnodostępnej bazy miejsc upamiętnień już trzy lata temu apelowała "Podkarpacka Historia".W 2015 roku interpelację w tej sprawie złożył w Sejmie ówczesny rzeszowski poseł Tomasz Kamiński.

Adres platformy: mpn.rzeszow.uw.gov.pl

s

_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe