Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 16:30
Reklama

Archeologiczne badania Baszty Katowskiej w Bieczu

Archeologiczne badania Baszty Katowskiej w Bieczu

   Studenci i pracownicy Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego prowadzą w Bieczu badania archeologiczne mające na celu odsłonięcie reliktów Baszty Katowskiej, znajdującej się na tyłach dawnego Grodu Starościńskiego. To efekt podpisanego w kwietniu porozumienia między władzami miasta a rektorem URz prof. Sylwestrem Czopkiem porozumienia o współpracy w zakresie działalności badawczej i edukacyjnej dotyczącej archeologicznego dziedzictwa kulturowego Biecza.

    Kamienna baszta, zwana "katowską" znajduje się naprzeciwko kościoła i jest pozostałością dawnych obwarowań miejskich, Przylega do niej piętrowy dom murowany, w którym miała się mieścić słynna Akademia Katowska. Według wielu historyków jest to raczej legenda niż prawda, niemniej jednak od wieków Biecz kojarzony jest ze średniowiecznym zawodem katowskim. Faktem jest, że w 1616 roku miasto otrzymało "prawo miecza" zezwalające na stosowanie tortur i wykonywanie kary śmierci na przestępcach. W pewnej chwili - w związku z plagą terroryzujących okolice zbójników - korzystano z niego nader często. Ponoć jednego tylko dnia w Bieczu ścięto 120 węgierskich rozbójników. Legenda o katowskiej szkole - nie mająca potwierdzenia w źródłach - wzięła się najprawdopodobniej z faktu, że jeden z bieckich katów w pewnym okresie pracował w Krakowie i tam szkolił ponoć swych następców.

fot. www.biecz.pl  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
MAŁODOBRY 21.03.2019 16:54
Co za bzdury!!! Baszta koło kościoła to baszta radziecka!!! Jej nazwa pochodzi od tego że za obronę w niej odpowiedzialni byli członkowie rady miejskiej!!! Baszta katowska znajdowała się w zupełnie innym miejscu!!! Ludzie trzeba wiedzieć o czym się piszę!!!

Reklama