W Przemyślu powstanie Muzeum Ratownictwa

  • 7.08.2018, 10:29
W Przemyślu powstanie Muzeum Ratownictwa

   W Przemyślu powstanie Muzeum Ratownictwa. Umowę w tej sprawie podpisały 6 sierpnia władze miasta ze stowarzyszeniem Ochotnicza Straż Pożarna „Muzeum Ratownictwa”. Placówka będzie mieć siedzibę przy ul. Słowackiego 85, w której niegdyś usytuowane były garaże oraz kotłownia byłego szpitala wojskowego.

     - Projekt przeniesienia Muzeum Ratownictwa z Krakowa do Przemyśla wziął się przede wszystkim stąd, że nie mieliśmy w Krakowie takiego dużego obiektu, w którym moglibyśmy pokazać to czym dysponujemy, a warto zaznaczyć, iż nasze Muzeum posiada w swoich zbiorach duże eksponaty –-głównie pojazdy ratownicze – służące niegdyś w pogotowiu, jak i straży pożarnej, a także takie, które swego czasu wykorzystywane były przez służby lotnicze. Miejsce, w którym będzie znajdować się Muzeum znakomicie komponuje się z naszymi ideami… Większość naszych eksponatów świetnie wpisuje się w niezwykle klimatyczny obiekt po szpitalu jeszcze z czasów, kiedy mieściły się tam koszary austriackie, w którym zachował się także klimat czasu PRL-u, z którego przecież pochodzi większość naszych pojazdów  – powiedział Łukasz Pieniążek prezes OSP "Muzeum Ratownictwa.

    Już od jakiegoś czasu, przewożone są do Przemyśla pierwsze eksponaty. W sumie będzie ich blisko setka… Wśród nich znajdą się samochody o rozmaitym przeznaczeniu ratowniczym, pochodzące z różnych okresów. Spośród muzealnych „perełek” wymienić można m.in.: Nysę „R”, sanitarkę Fiat 125, Warszawę 223, a nawet kadłub helikoptera TOPR oraz samochody, które były wykorzystywane w zabezpieczaniu pielgrzymki Papieża Jana Pawła II.

    Otwarcie Muzeum Ratownictwa w Przemyślu wstępnie zaplanowano na jesień tego roku. 

źródło i fot. UM Przemyśl i Muzeum Ratownictwa

_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe