89 urodziny Włodzimierza Kłaczyńskiego - autora "Popielca"

  • 20.07.2022, 07:04 (aktualizacja 20.07.2022, 19:48)
89 urodziny Włodzimierza Kłaczyńskiego - autora "Popielca" fot. domkulturylsm.pl

    Z zawodu jest weterynarzem, z zamiłowania literatem. Mieszkający od dzieciństwa w Mielcu Włodzimierz Kłaczyński zasłynął przede wszystkim jako autor powieści "Popielec", na podstawie której powstał popularny w latach 80. XX wieku serial telewizyjny "Popielec".

     Włodzimierz Kłaczyński urodził się 20 lipca 1933 roku w Żywcu, gdy miał dwa lata rodzina przeprowadziła się do Mielca. Tu jako dziecko był świadkiem wybuchu wojny, wkroczenia do miasta Niemców i zbrodni przez nich popełnianych już na początku okupacji: podpalenia miejscowej synagogi i mordu na Żydach. Jego najbliżsi należeli do ruchu oporu, w mieszkaniu odbywały się konspiracyjne spotkania. Po wojnie skończył szkoły w Mielcu i studia weterynaryjne w Lublinie. W mieście swego dzieciństwa podjął pracę w wyuczonym zawodzie.

    Literacko debiutował w pierwszej połowie lat 70. XX wieku. W tej dekadzie zdobywał też pierwsze nagrody. W jego dorobku twórczym są takie pozycje jak m.in.:  „Wronie pióra”, „Anioł się roześmiał”, „I pies też człowiek”, „I kot ma duszę”, pięciotomowa epopeja „Miejsce” czy dwutomowy „Zasiek polski”. Jest autorem powieści radiowej „Skorpionada” oraz sztuk teatralnych „Oficyna”, „Placówka” i scenariusza filmowego powieści „Anioł się roześmiał”.

    Największy rozgłos przyniosła mu jednak powieść "Popielec" z 1981 roku. Osadzona w realiach podkarpackiej wsi okresu wojny i wczesnych lat powojennych wzbudziła wiele emocji, szczególnie ze względu na pokazanie ludzkich postaw w dramatycznych sytuacjach. Na podstawie książki zrealizowany został dziewięcioodcinkowy serial telewizyjny, który przez dwa lata był "półkownikiem", nie mogącym doczekać się emisji. Film zdobył wielkie uznanie i takie wyróżnienia "Złoty Ekran" (przyznawany przez tematyczne pismo "Ekran" czy Nagrodę Specjalną za "oryginalny, pełny i wolny od retoryki sposób przedstawienia życia polskiej wsi w latach okupacji hitlerowskiej" na International Tv Drama Festival „Teleconfronto”.

(s)

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe