23 października

  • 23.10.2018, 00:03
23 października

1900 - Zmarł Josyf Sembratowycz, biskup greckokatolicki, administrator eparchii przemyskiej, metropolita halicki.

1906 - W Iwoniczu urodził się Antoni Kenar, rzeźbiarz, pedagog.

1999 - Tytuł Honorowego Komendanta Hufca Ziemi Sanockiej Związku Harcerstwa Polskiego otrzymał Czesław Borczyk, wieloletni instruktor harcerski, współorganizator przed i powojennego sanockiego harcerstwa, szef sanockiej delegacji harcerskiej na jubileuszowy zlot w Spale, uczestnik konspiracji antyhitlerowskiej.

2005 - Papież Benedykt  XV kanonizował w Rzymie Zygmunta Karola Gorazdowskiego, urodzonego w Sanoku księdza katolickiego, Młody Gorazdowski cudem uniknął śmierci w czasie rzezi galicyjskiej ukryty przez piastunkę pod kołem młyńskim, co skutkowało później gruźlicą. Uczestniczył w Powstaniu Styczniowym. Po święceniach kapłańskich pracował m.in.  w Tartakowie, Wojniłowie, Bukaczowcach, Gródku Jagiellońskim i Żydaczowie. Zasłynął działalnością dobroczynną we Lwowie, gdzie za życia mówiono o nim: “Ksiądz Dziadów”, “ojciec ubogich”. Założył m.in. dom pracy dobrowolnej dla żebraków, kuchnię ludową, zakład dla nieuleczalnie chorych i internat

2012 - Tytuł Zasłużonego dla Miasta Rzeszowa otrzymuje Ryszard Ziemba – artysta-introligator i kolekcjoner książek.  

2012 - Zmarł Wilhelm Brasse, główny fotograf w obozie Auschwitz do którego trafił schwytany w Bieszczadach w czasie próby przedostania się na Zachód.

_
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe