Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 08:25
Reklama

Rozpoczęły się prace archeologiczne na terenie dawnego obozu w Pustkowie [fot]

W weekend 14-15 października na terenie byłego obozu pracy przymusowej w Pustkowie koło Dębicy rozpoczęły się badania archeologiczne. Wciąż odnajdywane są przedmioty z czasów II wojny światowej.
  • Źródło: Urząd Gminy Dębica
Rozpoczęły się prace archeologiczne na terenie dawnego obozu w Pustkowie [fot]

Źródło: Ekspozycja historyczno-dydaktyczna przy Górze Śmierci

Już pierwszy dzień badań dostarczył pasjonatom archeologii niemałych emocji. Udało się odnaleźć wiele przedmiotów z okresu II wojny światowej, w tym m.in. klamrę od pasa niemieckiego, nieśmiertelnik, monety, łuski karabinowe, różne elementy metalowe, butelki, guziki mundurowe oraz elementy drutu kolczastego z obozu, a także kuchnię obozową oraz śmietniki.

Prace prowadzi Europejskie Centrum Pamięci i Pojednania w uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Obóz w Pustkowie powstał jesienią 1940 roku i wchodził w skład znajdował się w obrębie wielkiego poligonu SS, na którym testowano m.in. rakiety V-1 i V-2. Składał się z części dla Żydów (od października 1940 do 23 lipca 1944), dla jeńców radzieckich (od października 1941 do lutego 1942) i obozu karnego dla Polaków (od września 1941 do 27 lipca 1944).  Ocenia się, że zginęło tu 7 tysięcy Żydów, ok. 5 tys. jeńców radzieckich i 3 tys. Polaków. Na terenie obozu dokonywano również rozstrzeliwań więźniów przywożonych z zewnątrz, m.in, więzienia w Rzeszowie. 

Fot. Ekspozycja historyczno-dydaktyczna przy Górze Śmierci



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama