Słynny pomnik Świerczewskiego w Bieszczadach został zburzony!

Słynny pomnik generała Karola Świerczewskiego w Jabłonkach w Bieszczadach przeszedł do historii.  Los monumentu – przesądzony na skutek „ustawy dekomunizacyjnej” – dopełnił się 21 lutego 2018, gdy przystąpiono do prac rozbiórkowych.

POmnik Świerczewskiego

Pozwolenie na demontaż wydał Starosta Leski. Operacja  kosztowała 52 tys. netto. Koszty pokryło z własnych środków Nadleśnictwo Baligród, po czym wystąpiło o zwrot tych nakładów z budżetu państwa za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego. Fragmenty pomnika trafiły najpierw do rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, docelowo zaś miały znaleźć się się w muzeum pomników propagandy.

Pomnik według projektu Franciszka Strynkiewicza stał od 1962 w miejscu, gdzie zginął Świerczewski (ówczesny wiceminister obrony narodowej) śmiertelnie raniony w zasadzce UPA 28 marca 1947 roku.  Wcześniej, w 1957 roku, w tym miejscu ustawiono okolicznościowy obelisk. W czasach PRL pomnik był obowiązkowym miejscem postoju wycieczek turystycznych, odbywały się tu okolicznościowe imprezy propagandowe i rajdy. Po 1989 roku wielokrotnie pojawiały się żądania jego usunięcia, jako symbolu komunizmu. Jednocześnie jednak znajdowało się wielu obrońców monumentu, uważających, że Świerczewski jest symbolem walki z UPA na tym terenie, sam zaś pomnik jest jedną z największych atrakcji turystycznych Bieszczad. Tak uważały m.in. poprzednie władze gminy Baligród, na terenie której leżą Jabłonki. Od kilku lat co roku, w rocznicę śmierci „Waltera” uroczystości organizowały tu środowiska związane z SLD. W 2012 doszło do utarczek słownych i przepychanek między zwolennikami pomnika a jego przeciwnikami.

– Istnienie pomnika w opinii IPN kłóci się z zasadami szacunku pamięci narodowej, jak również pozostaje w sprzeczności z zapisami art. 156 kodeksu karnego zabraniającymi gloryfikacji systemów totalitarnych – głosił komunikat prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

sj

Może Ci się również spodoba

8 odpowiedzi.

 1. Gość pisze:

  OUN? UPA? Jebani Ukraińcy?

  Nic???!!!

  Co z wami chłopaki?

 2. USA pisze:

  Po*ebalo was w tej Polsce?

 3. USA pisze:

  Nowelizacja ustawy IPN mowi o bandach UPA mordujacych Polakow, a niszczycie pomnik Polaka ktory walczyl z UPA o ktora to UPA i Bandera sa obecnie powodem awantury Polski z Ukraina. PO*EBALO WAS TAM, czy co? Gdzie logika?

 4. martsy pisze:

  Ale ten typ ani Polakiem nie byl, ani nawet nie zamierzal nim byc. Ani kiedy walczyl przeciwko Polsce w 1920 roku, ani pozniej, kiedy podpisywal wyroki smierci na zolnierzy AK. Pomnik nalezy mu sie gdzies na kacapskiej ziemi (bo ruskim sluzyl najwierniej), ale nie w Polsce.

 5. Mikołaj pisze:

  niszczymy pomniki, powiem tak, jest to część naszej historii. Nie ważne czy komunizm czy inny ustrój, był on częścią naszej historii i niszcząc ślady po nim defakto wybielamy swoją historię i zmieniamy ją pod nasze widzimisie. Oj władzo bardzo nie ładnie, niszczyć niewygodne dla was swiadectwa

 6. jurekturyst pisze:

  ”Kto nie zna historii jest w życiu ubogi nie znajdzie w swym życiu prawdziwej drogi”

 7. www pisze:

  Spoko wasza rozczochrana, w Lesku stoi nadal pomnik „oswobodzicieli Leskiego grodu” a na szczycie… Piękny odlew sowieckiego państwowego godła. O taki kraj walczyli 17.09.1939…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij