Wrześniowo-październikowy numer „Podkarpackiej Historii”

Okładkowym tematem najnowszego numeru „Podkarpackiej Historii” jest historia Zbyszka Cyganiewicza, urodzonego w poddębickiej Jodłowej słynnego zapaśnika, trzykrotnego mistrza świata, uważanego w początkach XX wieku za najsilniejszego człowieka globu. We wrześniu upływa 50 rocznica jego śmierci.

PH 33-34

W dziale „Wydarzyło się” przypomniany jest historyczny przelot samolotem PLL LOT nad biegunem północnym, którego dokonał w 1986 roku wychowanek Aeroklubu Podkarpackiego Zbigniew Kwiatek, egzekucja w Auschwitz grypy członków obozowego ruchu oporu (w tym austriackiego arystokraty i polskiego oficera Zbigniewa Koellnera), bestialskie bombardowanie 2 września 1939 podtarnobrzeskiej wsi Chmielów oraz początki Stalowej Woli.

Wśród tematów z działu „Zagadki przeszłości” znajdują się takie historie jak: wyjaśniona po latach katastrofa samolotów radzieckich w Beskidzie Niskim w 1944 roku i związana z ostatnimi odkryciami archeologicznymi opowieść o Łańcucie pod rządami rodu Pileckich.

„Historie zapomniane” to: walka mieszkańców Lutoryża o powstanie parafii w 1957 roku, przy okazji której władza po raz pierwszy użyła oddziałów ZOMO; opowieść o przywódcach Armii Krajowej w rejonie jasielskim; wizyty koronowanych głów w Jarosławiu.

W ramach „Pitavalu” przypomniana jest historia słynnego buntu więźniów w rzeszowskich więzieniu w 1981 roku, bestialski mord na młodym małżeństwie w Bieszczadach oraz zabójstwo nastoletniej dziewczyny w Rzeszowie w 1932 roku.

Cykl „Podróży z Podkarpacką Historią” to tym razem opowieść o miejscach związanych z Celiną Michałowską oraz początki słynnego, bieszczadzkiego schroniska „Chatka Puchatka”. Wśród prezentowanych w tym numerze sylwetek znajdują się postacie: rzeszowskiej „Sprawiedliwej” Anny Płonki, działacza ludowego Szymona Kozy oraz łańcuckiego lekarza Władysława Balickiego. Przypomniana jest też osoba wybitnej historyk sztuki Barbary Tondos i jej nieznany tekst o architekturze ludowej podrzeszowskim wsi.

Dział „Relacje” to historia startej z powierzchni ziemi wsi Miłków, początki uzdrowiska w Iwoniczu Zdroju oraz ruch strzelecki w Lubaczowie.  Całość uzupełniają: kącik kulinarny (m.in. o przepisach naszych prababć na zimowe przetwory(, nowości wydawnicze, historyczny przegląd prasy oraz kalendarium.

„Podkarpacka Historia” w całym kraju jest do nabycia w sieci salonów EMPIK, na Podkarpaciu m.in. w księgarniach NOVA, BOSZ i LIBRA, punktach „Kolportera” oraz wielu innych miejscach. Nowe wydanie to jak zawsze 150 stron interesującej lektury o przeszłości Polski południowo-wschodniej.

Więcej na stronie: www.podkarpackahistoria.pl

Zamówienia: jakubowski@interia, tel. 503 597 399

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij