W Łańcucie odbudują łaźnie rzymskie [foto]

Muzeum-Zamek w Łańcucie przygotowuje się do zrekonstruowania istniejących w tej posiadłości prawie sto lat temu łaźni rzymskich. To jeden z elementów rozpoczynających się w dawnej rezydencji Potockich wielkich prac remontowych i konserwatorskich. Ich zakończenie przewidziano na 2019 rok.

muzeum-zamek-w-lancucie-laznie

muzeum-zamek-w-lancucie-laznie_4Luksusowe łaźnie w  zamku powstały w latach 20. XX wieku za sprawą Alfreda III Potockiego, czwartego – i ostatniego – ordynata łańcuckiego. W tamtych czasach uchodziły za nowoczesne, stworzono je z wykorzystaniem najlepszej, dostępnej wówczas technologii i urządzeń sprowadzanych od najlepszych producentów.

Jak wyjaśnia Wit Karol Wojtowicz, dyrektor Muzeum-Zamku, łaźnie wyposażone w najnowocześniejsze systemy grzewcze i urządzenia kąpielowe. Można byo tu zażywać kąpieli „mokrych” i „suchych”. Z innych pomieszczeń zamkowych można było się do nich dostać windą. Znajdowały się tu m.in. gabinety fizykoterapii, kąpielisko z wannami, prysznice boczne i górne, urządzenia do elektroterapii, leżanki do masaży i zabiegów rehabilitacyjnych, lampy kwarcowe. Całość dopełniał pokój wypoczynkowy oraz barek serwujący kawę, wody lecznicze i inne napoje. Znajdował się tam m.in. pokój wypoczynkowy, pijalnia wód mineralnych, kawy i innych napojów.

muzeum-zamek-w-lancucie-laznie_7Zdewastowane dzisiaj łaźnie mają odzyskać dawny blask i stać się jedną z atrakcji zamkowych. Jak zapewnia dyrektor czynione są starania, by jak najbardziej przypominały te sprzed niemal stu lat. W miarę możliwości wykorzystane zostaną oryginalne części. W rekonstrukcji pomogą zachowane plany i archiwalne zdjęcia, znajdujące się w muzealnych zbiorach.

Renowacja łaźni rzymskich prowadzona jest w ramach kolejnego projektu realizowanego przez Muzeum-Zamek. W jego ramach, do końca 2019 roku, przeprowadzony zostanie m.in. remont instalacji wodno-kanalizacyjnej, odnowienie zewnętrznej infrastruktury, elewacji, okien, uporządkowanie parku i alejek oraz elementów fortyfikacji. Całość prac pochłonie ponad 41 mln złotych, z czego 28,5 mln złotych stanowić będą środki pozyskane z funduszy unijnych.

(sj)

fot. Muzeum-Zamek w Łańcucie

 

 

 

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij