1896. Pierwszy strajk w Rzeszowie

30 maja 1896 roku w Rzeszowie doszło do pierwszego, udokumentowanego w historii miasta, strajku. Od pracy odstąpili robotnicy budowlani, domagając się skrócenia do 10 godzin dnia pracy oraz podwyżki. Protest zakończył się częściowym sukcesem. Jednym z jego przywódcow był młody prawnik Herman Liebermann, późniejszy wieloletni poseł, wybitny działacz socjalistyczny i członek władz emigracyjnych.

stary Rzeszów

Do strajku przystąpiło około pięciuset osób: murarzy, pomocników murarskich, cieśli. Jak na niespełna 20 tysięczne wówczas miasteczko było to dość duża liczba. Decyzję o proteście podjęto na tzw. zebraniu poufnym rzeszowskich robotników, któremu przewodniczył Liebermann, wówczas pracujący w jednej z miejscowych kancelarii prawnych. Ówczesne prawo ścisle regulowało zasady legalnych wieców i spotkań. Jedną z takich form był właśnie „zgromadzenie poufne”, odbywające się w zamkniętym pomieszczeniu, gdzie przewodniczący musiał znać wszystkich obecnych.

Lieberman

Herman Lieberman – przywódca pierwszego rzeszowskiego strajku, później jeden z wybitnych polityków socjalistycznych.

Na owym zebraniu przygotowana została lista postulatów skierowanych do majstrów: skrócenie dnia pracy z 11,5 do 10 godzin, 20 procentowa podwyżka płac, zniesienie pracy akrodowej, obowiązek przynależności każdego pracownika do cechu, przestrzeganie 14-dniowego okresu wypowiedzenia oraz tygodniowe wypłaty. Niedługo później doszło jeszcze żądanie podwyżek płac dla pomocników murarskich.

Strajk, po kilkunastu dniach, zakończył się częściowym sukcesem. Udało się wynegocjować zmniejszenie czasu pracy, w niektórych przypadkach także podwyżkę płac. Po protescie nasiliły się jednak represje w stosunku do Liebermanna, który wkrótce musiał opuścić Rzeszów i przenieść się do Przemyśla.

(sj)

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij