Nowy numer „Podkarpackiej Historii”

Genialny przedwojenny aktor Stefan Jaracz zaczynał swą karierę 115 lat temu na deskach szkolnego teatru w… Jaśle. Sylwetka gwiazdy teatru i filmu jest okładkowym tematem najnowszego wydania „Podkarpackiej Historii”.

29-30 okladka
Nowe wydanie periodyku skupia się także istotnych odkryciach archeologicznych, dokonanych na Podkarpaciu: „Skarbie ze Świlczy”, znaleziskach w Gaci, które dały początek pojęciu „kultury przeworskiej” oraz słynnych szachach sandomierskich z XII wieku.
Niemal dokładnie 700 lat temu w Sanoku miał miejsce ślub króla Władysława Jagiełly z Elżbietą Granowską. Zaślubinom towarzyszył skandal i jawna wrogość ówczesnych możnych. Wiosną 1940 roku trwały egzekucje polskich jeńców w Katyniu i innych miejscach kaźni. „Podkarpacka Historia” przypomina sylwetki ofiar pochodzących z Rzeszowa, jak również sprawę komunisty ze Stalowej Woli, który przymuszony przez Niemców brał udział w delegacji robotników do Katynia, został za to skazany przez komunistyczny sąd. W maju upływa natomiast kolejna rocznica tragicznej śmierci wybitnego rzeszowskiego pilota Witolda Świadka. To tematy z działu „Wydarzyło się”.
W dziale „Historie zapomniane” przypomniane są: zburzenie przez władze komunistyczne pomnika Armii Czerwonej w Zyndranowej, zdarzenia z dawnych więzień, posiadłości słynnej rodziny Fredrów w Bieszczadach, jak rozrabiała dawna młodzież oraz dramatyczne losy rzeszowskiej rodziny Tonderów.
Cykliczny „Pitaval” to przypomnienie sprawy podwójnej morderczyni spod Jasła W „Okruchach historii” zaś zbrodnia dokonana przez księcia Lubomirskiego na rzeszowskim Zamku w 1713 roku, sądowy epilog próby pojedynku w 1897 roku, udział mieszkanek Podkarpacia w fotograficznym konkursie przedwojennego magazynu „Na szerokim świecie” oraz jak słynny Ignacy Łukasiewicz traktował swych robotników.
W dziale „Sylwetki” przypomniane są postaci Julii Potockiej – „Białej damy” z Łańcucta, zapomnianego pamiętnikarza Kazimierza Chłędowskiego, zabitego w Auschwitz posła Franciszka Sieradzkiego oraz podziemnego kuriera Jana Łożańskiego. W „Podróżach z Podkarpacką Historią” omawiany jest zaś niezwykły kultu św. Urszuli w podrzeszowskiej Lubeni. W „Relacjach” znaleźć można wspomnienia z niezwykłego spływu tratwa oraz historię ropczyckiej szkoły z XVII wieku.
Całość 150-stronnicowego wydania „Podkarpackiej Historii” uzupełnia kącik kulinarny, historyczny przegląd prasy, nowości wydawnicze i kalendarium majowo-czerwcowe. Pismo do nabycia jest w całym kraju w salonach „EMPiK”, zaś na Podkarpaciu m.in. w księgarniach NOVA, BOSZ i LIBRA, wybranych punktach GARMOND i KOLPORTER oraz wielu innych miejscach sprzedaży.

136

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij