Zmarł Eugeniusz Szyfner – najstarszy podkarpacki Sprawiedliwy

Eugeniusz Szyfner, prawdopodobnie najstarszy z mieszkających na Podkarpaciu odznaczonych medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”, nie żyje. Zmarł w sobotę (18 marca) w nocy w Mielcu. Wspólnie z matką ocalił od Zagłady 9 mieleckich Żydów.

szyfner 22 lata

Eugeniusz Szyfner urodził się 29 grudnia 1922 roku w Tarnowie jako najstarszy syn z sześciorga dzieci w ubogiej rodzinie Józefa i Katarzyny Szyfnerów. Ukończył w 1939 roku 7 letnią Publiczną Szkołę Powszechną stopnia III w Spytkowicach. Podczas II wojny światowej, wraz z matką Katarzyną Szyfner i młodszym rodzeństwem mieszkał od 1939 roku w Chorzelowie, gdzie pracował jako robotnik rolny (fornal), a następnie jako dozorca w majątku ziemskim hrabiego Karola Stanisława Tarnowskiego w Chorzelowie.

17 letni Eugeniusz Szyfner widział na własne oczy co hitlerowcy zrobili we wrześniu 1939 roku z mielecką synagogą, gdzie żywcem spalili kilkudziesięciu Żydów. Szok jaki przeżył wpłynął na jego postępowanie. Gdy w 1942 roku Niemcy zaczęli likwidować mieleckie getto nie stał z boku, pomagał ukrywającym się. Zrobił Żydom skrytkę w kurniku chorzelowskiego majątku i przez długie 2 lata, aż do  sierpnia 1944 roku ukrywał wraz z matką 9 osób. Wszyscy ukrywający się u Szyfnerów przeżyli. Eugeniusz Szyfner po wojnie poświęcił się upamiętnianiu tragedii Holokaustu, przez dziesięciolecia organizował wycieczki do obozów zagłady, uczestniczył w licznych spotkaniach z młodzieżą.

£añcut, 17.03.2016. Prezydent RP Andrzej Duda (P) podczas odbywaj¹cej siê na zamku w £añcucie ceremonii wrêczenia odznaczeñ pañstwowych Polakom ratuj¹cym ¯ydów, 17 bm. Prezydent Andrzej Duda wraz z ma³¿onk¹ przebywa z wizyt¹ na Podkarpaciu. W Markowej otworzy Muzeum Polaków Ratuj¹cych ¯ydów podczas II wojny œwiatowej im. Rodziny Ulmów. (dd/mr) PAP/Darek Delmanowicz

W czasie wręczenia odznaczenia przez prezydenta RP

6 listopada 1996 roku Eugeniusz Szyfner otrzymał tytuł Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata, który wręczył mu w Krakowie przedstawiciel dyplomatyczny Izraela w Polsce. 17 marca 2016 roku – w dniu uroczystego otwarcia Muzeum Ulmów w Markowej – na Zamku w Łańcucie z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

29 grudnia 2016 roku Eugeniusz Szyfner ukończył 94 lata. W uroczystym spotkaniu środowiska historyczne i reginalistyczne reprezentowała redakcja „Podkarpackiej Historii”. W styczniowo-lutowym numerze PH ukazał sie wiekszy artykuł o Szyfnerze. Pogrzeb odbędzie się 25 marca w Mielcu.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij