„Podkarpacka Historia” nr 3-4 (27-28) już w sprzedaży

Jak zawsze 150 stron ciekawej lektury, kilkadziesiąt tekstów dotyczących niezwykłych wydarzeń, osób i miejsc związanych z Polską południowo-wschodnią. Marcowo-kwietniowy numer „Podkarpackiej Historii” już w sprzedaży.

PH 3-4 zajawka


Dwa główne materiały dotyczą korespondencji, w różnym jednak ujęciu. Izabela Fac pisze o kartkach pocztowych z przełomu XIX i XX-wieku, które pełniły funkcję dzisiejszych sms-ów. Na ilustrowanych pocztówkach wymieniano się bieżącymi informacjami, zapraszano na towarzyskie spotkania. Z kolei Kamil Skwirut dzieli się swym bogatym zbiorem korespondencji z obozów koncentracyjnych, będącej niezwykłym świadectwem martyrologii uwięzionych.
W dziale „Wydarzyło się” kontynuowana jest prezentacja zakładów powstałych w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, którego 80-lecie obchodzimy w tym roku. Szymon Jakubowski pisze o Wytwórni Silników nr. 2 w Rzeszowie (późniejszej WSK Rzeszów), Mikołaj Fołta o Zakładach Południowych w Stalowej Woli (dziś Huta Stalowa Wola). W tej samej rubryce przypomniana jest akcja „Gamrat” – zdobycia broni w jasielskich zakładach (autor: Wisław Hap) oraz zagłada Gorlic w wyniku najazdu siedmiogrodzko-szwedzkiego wiosną 1657 roku (autorem jest Bogusław Głód).
W „Zagadkach przeszłości” Konrad Szelest przypomina 70 rocznicę śmierci gen. Świerczewskiego i opisuje hipotezę o domniemanym udziale w tym wydarzeniu hitlerowskiego generała, później współpracownika amerykańskich służb specjalnych gen. Reinharda Gehlena. Łukasz Bajda powraca zaś do głośnego w XVIII wieku zabójstwa szlachcica na sanockim zamku.
„Historie zapomniane” to w tym numerze przypomnienie w ciekawostkowy sposób postaci genialnego matematyka Hugo Steinhausa (autorstwa Wiesława Hapa), Aleksander Bielenda pisze o podkarpackich śladach kontrowersyjnego „meteora polskiej literatury” Stanisława Przybyszewskiego, zaś Arkadiusz Bednarczyk o księciu Modeny Franciszku IV Habsburgu-Este, który w XIX wieku dowodził austriackim garnizonem w Łańcucie.
W „Pitavalu” jak zawsze kolejny tekst, nieżyjącego już Janusza Klicha o zabójstwie konwojenta w 1957 roku. W „Okruchach historii” można przeczytać o urodzonym w Rzeszowie, brytyjskim polityku, dyplomacie i… wicekrólu Indii – Rufusie Izaacsu, głośnym i tragicznym pojedynku starosty jasielskiego Adama Tarły z bratem późniejszego króla Stanisława Poniatowskiego, kazirodczym małżeństwie Ignacego Łukasiewicza oraz tragicznych osach córek gen. Józefa Dowbór Muśnickiego, z których jedna zginęła w Katyniu, druga w Palmirach.
W dziale „Przeszłość i teraźniejszość” Jakub Pawłowski pisze o książkowej kolekcji najsłynniejszego polskiego „Sprawiedliwego wśród Narodów Świata” Józefa Ulmy, zaś Krzysztof Sojka o swoistej mini-rewolucji przemysłowej dokonującej się w XIX wieku w Bieszczadach. W „relacjach” Paweł Glugla przytacza z kolei wspomnienia o dawnych zwyczajach wielkanocnych w Sanockiem.
Bardzo rozbudowany jest w tym wydaniu dział „Sylwetki”. Arkadiusz Bednarczyk pisze o znanym aktorze Edwardzie Webersfeldzie, Wiesław Hap o słynnym partyzancie Henryku Dobrzańskim „Hubalu”, Krytyna Chowaniec przypomina postać – cudem ocalałego z Katynia – księdza Zdzisława Peszkowskiego, zaś Stanisław Fryc nakreśla sylwetkę wielokrotnego lotniczego mistrza świata Wacława Nycza.
W ramach „Podróży z Podkarpacką Historią” Arkadiusz S. Więch zaprasza do zwiedzenia znajdującego się w kolbuszowskim skansenie rzochowskiego kościoła św. Marka, zaś Jakub Pawłowski opisuje historię słynnego dębu „Józef” w Wiśniowej. Z kolei Sylwia Tulik publikuje arcyciekawy, subiektywny ranking najdziwniejszych porad domowych prezentowanych w dawnej prasie. Całość wydania uzupełniają jak zawsze kącik kulinarny, nowości wydawnicze, historyczny przegląd prasy i wyjątkowe – na każdy dzień marca i kwietnia – kalendarium.
„Podkarpacka Historia” do nabycia jest w całej Polsce w salonach EMPiK, na Podkarpaciu zaś w wielu księgarniach (m.in. sieci NOVA, BOSZ i LIBRA, wybranych punktach „Kolportera” i „Garmond-Press” oraz wielu innych miejscach, Zamówienia – na prenumeratę i pojedyncze numery – przyjmuje też redakcja.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij