II Kongres Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego już niebawem

Plakat kongres jpg

19 maja (czwartek) 2016 roku odbędzie się 2. edycja Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego. Jest to jednodniowa impreza o charakterze wielkiego spotkania grup formalnych i nieformalnych zajmujących się propagowanie i animowanie kultury regionu podkarpackiego. Organizatorem przedsięwzięcia jest Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, jak i sam Uniwersytet Rzeszowski, a ponadto szereg stowarzyszeń, grup nieformalnych oraz instytucji kultury i nauki związanych z województwem podkarpackim. Czasopismo „Podkarpacka Historia”, wzorem zeszłego roku, objęła patronatem medialnym imprezę. Dziennikarze zasiadają w sztabie organizacyjnym kongresu.

Podczas II Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego, wzorem zeszłego roku, dokonana zostanie prezentacja wszystkich tych grup, które zadeklarowały się wziąć udział w imprezie.      W tym roku prezentować się będzie około 100 towarzystw, stowarzyszeń, grup rekonstruktorskich, muzeów, kół i zarządów z całego województwa, których celem na co dzień jest propagowanie walorów kulturalnych, dziejowych i tradycji regionu, jak i własnych miast i miejscowości.

19 maja odbędzie się pokaz rekonstruktorski pt. „Chrzest Polski” autorstwa Drużyny Grodu Horodna z Rzeszowa. Będzie to nawiązanie do rocznicy 1050-lecia roku 966, która to przypada na 2016 rok. Co najistotniejsze i łączące całą ideę II Kongresu Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego, zorganizowana będzie sesja podzielona na 6 sekcji tematycznych, w których poprowadzona będzie dyskusja na temat działalności poszczególnych stowarzyszeń i grup z Podkarpacia. Podczas niej będzie możliwość zapoznania i wymienienia się doświadczeniami w prowadzeniu stowarzyszeń jak i propagowania celów statutowych poszczególnych grup i towarzystw regionalnych.

II Kongresowi Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego towarzyszyć będzie bogaty program z wieloma atrakcjami, m.in. pokazy musztry paradnej i gimnastyki, występy zespołów folkowych, wystawy eksponatów muzealnych, ponadto prezentować się będą regionalne wydawnictwa, ale co najważniejsze, własne stoiska będą mieli wszyscy uczestnicy przedsięwzięcia. Odbędzie się też degustacja regionalnych kulinariów.

II Kongres Stowarzyszeń Regionalnych Województwa Podkarpackiego rozpocznie się o godzinie 9:00 w budynku Rektoratu oraz na Dużej Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ulicy Rejtana 16c.

Program Kongres jpg

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij