Album o Józefie Mehofferze – wybitnym malarzu urodzonym w Ropczycach

mechoffer_artysta

Nakładem Agencji Wydawniczej „JOTA” ukazał się kolejny, bogato ilustrowany album o Józefie Mehofferze  wybitnym malarzu przełomu XIX i XX wieku, rodzinnie związanym z Ropczycami.

Autorem zdjęć zamieszczonych w albumie „Józef Mehoffer. Artysta wszechstronny” jest Józef Ambrozowicz, znany rzeszowski wydawca i fotograf, autorem tekstu publicysta i regionalista Waldemar Bałda. Nowa publikacja w barwny sposób prezentuje życie i twórczosć Mehoffera, artysty niezwykłego wciąż jednak mało kojarzonego z regionem w którym sie urodził.

mehoffer

Portret Józefa Mehoffera autorstwa Stanisława Wyspiańskiego

   Józef Mehoffer przyszedł na świat 19 marca 1869 roku w Ropczycach. Jego rodzina mocno była związana z tą ziemią. Ojciec – Wilhelm – przez trzynaście lat był starostą ropczyckim, przez dwa lata prezesem miejscowego sądu, dziadek – Joseph  – niemieckojęzycznym publicystą pasjonującym się kulturą i geografią Galicji. Józef spędził w Ropczycach tylko pierwszy rok życia, później w związku z objęciem przez Wilhelma funkcji radcy sądu krajowego, przeniosła się do Krakowa. Józef Mehoffer stał się ikoną modernizmu szczególnie jednak wsławiając się stworzeniem zespołu 13 witraży w katedrze św. Mikołaja w szwajcarskim Fryburgu.

    Obecny album jest drugim już poświęconym Mehofferowi wydanym przez Józefa  Ambrozowicza. Poprzedni „Mehoffer – artysta dwóch epok” spotkał się z ogromnym uznaniem miłośników sztuki.

Pod poniższym linkiem mozna przeczytać nasz archiwalny tekst o życiu i twórczości Mehoffera.

Józef Mehoffer – artysta dwóch epok

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij